3.09. Klusās medības (Kornels, vides spēle) NP

“Klusās medības” praktizē Amerikas indiāņi. Drosminieks, kas šādi gribēja medīt, izvēlējās vietu, ko viņš labi pazinājs un, kura viņu saistīja. Viņš apsēdās mežā vai uz kalna nogāzes un noskaņojās uz mierīgu un modru novērošanu. Ja viņa ierašanās bija izraisījusi satraukumu apkārtējos dabā, viņš pacietīgi gaidīja, kamēr dabas pasaule atgriežas pie tās ierastā, harmoniskā ritma. Parasti šāda “mednieka” vienīgā vēlēšanās bija novērot un mācīties.

Nepieciešams: 1

Nekas nav nepieciešams.

Darba gaita: 2

  1. Ejot “klusajās medībās”, ļauj, lai vieta izvēlas tevi. Lai intuīcija tevi vada ceļā uz kādu īpašu vietu, kur vari piedalīties kādā dabas stundā.
  2. Vispirms jāsēž pilnīgi nekustīgi, nepagriežot pat galvu. Esi nemanāms, cik vien iespējams, lai pasaule apkārt dzīvotu savu dzīvi, it kā tu tur nebūtu. Izjūti, ka esi visas apkārtējās dabas daļa: domās kusties līdzi lapām, dejo līdzi tauriņam, kad tas lidinās un virpuļo gaisā. Ja būsi kluss, ziņkārīgi dzīvnieki var pienākt jums cieši klāt, lai tevi aplūkotu.
  3. Reiz man no aizmugures tuvojās kāds nezināms dzīvnieks, kas kustoties izdeva dīvainas skanas. Kad meža zvērs bija pienācis apmēram divarpus metru tuvumā, mana drosme izsīka un es ātri pagriezu galvu atpakaļ. Krūmos, glābiņu meklējot metās šis kļūdaini iztēlotais plēsoņa – zaķis!
  4. Kopā sanākšana un piedzīvotā pārrunāšana pēc “klusajām medībām” saliedē grupu. Katrs, lai pastāsta par augu vai dzīvnieku, ko viņš ir redzējis, un par tām īpašībām, ko, viņaprāt tas simbolizējis.
  5. “Kluso medību” pieredzē var dalīties arī, ja katrs attēlo pārējiem kaut ko no redzēta. Lai notiktu patiesa saskarsme un dalīšanās izjūtās, grupā jāvalda cieņpilnai un jūtīgai gaisotnei.

Metodiskās norādes: 3

Pārdomu pilns mierīgums, dzīvās dabas novērošana.

  • Diena un nakts, jebkur.
  • 1 un vairāk.
  • 7 gadi un vairāk.

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins

Pievienojusi: Elīza Kabakova (elizakabakova@inbox.lv)