Lapsa-Trusis-Lapa

Sākuma aktivitāte, kas aicina aizdomāties cik būtisks  „līdzsvars” dabā.

Nepieciešams: 1

 • Šalle vai auduma gabals,
 • Zīmulis,
 • Papīrs,
 • Pulkstenis

Darba gaita: 2

 1. Dalībniekus sadala aptuveni 3 vienādās grupās – 1.grupa lapsas, 2.grupa truši 3.grupa lapas.
 2. Dalībnieki, kas ir lapsas, veido apli. Dalībniekiem, kas ir truši, tiek iedota šalle vai auguma gabals, lai uztaisītu sev asti- viņi atrodas apļa iekšpusē. Dalībnieki, kas ir lapas, stāv ārpus apļa un nedrīkst pārvietoties.
 3. Pirms sākat spēlēt, izlemiet cik kārtas jūs spēlēsiet un cik katra kārta ilgs (piemēram, 6 kārtas un katra kārta ilgs 2-3 minūtes). Katra kārtas sākumā dodiet signālu grupām.
 4. Trušiem jācenšas tikt pāri, lai iegūtu lapas (barība)– viņi cenšas noķert lapas tik, cik viņi spēj.
 5. Lapsas cenšas noķert trušus aiz astēm – truši ir drošībā, kamēr tie ir pieliekušies, bet viņi nevar pārvietot lapu.
 6. Lapsas var noķert vienu trusi katrā kārtā. Ja lapsa nenoķer trusi līdz kārta beidzas lapsa „nomirst” un kļūst par lapu.
 7. Kad laiks beidzas, kārta uzreiz arī beidzas.
 8. Katrs noķertais trusis kļūst par lapsu. Ja trusis nenoķer lapu mēģinot tikt garām lapsām, viņš „nomirst” un kļūst par lapu. Ja trusis tomēr noķer lapu un „apēd”, lapa kļūst par trusi.

Metodiskās norādes: 3

Katras kārtas beigās saskaitiet cik katrā grupā ir dalībnieki. Kopīgi pārrunājiet, kā katras grupas skaitļi ir atšķirīgi. Ja trušu skaits būs liels, daudzi truši var iet bojā, jo nepietiks pārtikas. Ja lapsām vieglāk iegūt trušus, tad lapsu skaits palielināsies. Ja lapsas ir pārāk daudz, tad nevar nepietiek trušu lapas nomirst un kļūst par lapām, taču ja ir vairāk lapas trušiem ir pārtika un viņu skaits palielināsies.

Sagatavoja: Marta Zedina, martazedina@gmail.com

Adaptēts : No grāmatas „Play, learn and have fun! Environmental Games and Activities for rangers and schools”