OPTISKIE BALINĀTĀJI

Iepazīst parādību – fluorescenci

Nepieciešams: 1

universālie mazgāšanas līdzekļi,

mazgāšanas līdzekļi krāsainai veļai,

ūdens,

svari,

skalpelis,

vārglāzes (100 mL),

mērpipetes (5 mL),

mēģenes,

mēģeņu statīvi,

balts audums (jauns, iepriekš nemazgāts),

trauks auduma mazgāšanai,

ultravioletās (UV) gaismas lampa, skalpelis.

Darba gaita: 2

Vārglāzēs pagatavo pa 50 mL 1% mazgāšanas līdzekļu šķīdumu. Tos ielej mēģenēs un mēģenes aptumšotā telpā aplūko UV gaismā. Mazgāšanas līdzekļu šķīdumiem, kas satur optiskos balinātājus, piemīt zila fluorescence. Šķīdumus atšķaida 10 reizes un atkal aplūko UV gaismā. Salīdzina dažādiem mazgāšanas līdzekļiem pievienoto optisko balinātāju fluorescences intensitāti. Atšķaidīšanu var atkārtot vēlreiz. Dažiem mazgāšanas līdzekļiem spilgta fluorescence ir novērojama pat 0,01% šķīdumā.

Ar UV lampu var apstarot arī balta auduma paraugus, kas mazgāti ar dažādiem mazgāšanas līdzekļiem. Ja mazgāšanas līdzeklis satur optiskos balinātājus, ar to mazgātais audums UV gaismā izskatās spilgti balts. Eksperiments labi izdodas tikai tad, ja audumam tā ir pirmā mazgāšanas reize, jo optiskie balinātāji uz auduma var saglabāties pat pēc vairākām mazgāšanas reizēm.

Metodiskās norādes: 3

Drošība

Ar UV lampu jārīkojas uzmanīgi. Nedrīkst raudzīties tieši lampā. Vēlams nēsāt tumšas saulesbrilles, kas pasargā acis no UV starojuma.

 

Sagatavoja: Kristīne Juhņeviča, e-pasts kristine.juhnevica@lu.lv

Adaptēts no: “Uz praktisko dzīvi orientētas izpratnes veidošanās ķīmijā”. Tālākizglītības kursu materiāls ķīmijas skolotājiem. LU ĶF ķīmijas didaktikas centrs