1.08. Sikspārnis un kode (Kornels, vides spēle) NP

Kode izmanto eholokāciju. Tā neizmanto redzi, lai sajustu insektu lidošanu. Šī spēle praktiski māca eholokācijas principus, kā dzīvnieku adaptācijas veidu un plēsēja-upura attiecības, kā arī veicina dziļāku klausīšanos un koncentrāciju. Nepieciešami 8 vai vairāk dalībnieki.

Nepieciešams: 1

Acu apsējs.

Darba gaita: 2

  1. Spēlētāji izveido apli 6 metru rādiusā.
  2. Aicina 3-4 brīvprātīgās kodes.
  3. Viens no pieaugušajiem, vadītājiem uzņemas sikspārņa lomu. Lai spēle būtu interesanta visiem, izvēlas sikspārni, kurš labi jūtas ar apsēju. Viņam jāspēj doties pa pēdām laupījumam. 
  4. Vadītājs izvēlas kādu grupas locekli par sikspārni, kurš ar aizsietām acīm ir apļa vidū un 3-5 citus spēlētājus par kodēm, kuri arī iziet apļa vidū.Stāsta, ka sikspārnis izmanto eholokāciju, sonoro sistēmu. “Sikspārnis” ķer “kodes”. Kad sikspārnis saka “sik”, kodēm nekavējoši pretī jāatsaucas “kode”. Kodes var pārvietoties tikai apļa iekšienē.
  5. Bērniem aplī dažkārt ir jāizstāsta, ka jābūt īpaši klusiem, lai dzirdētu balsis un soļu troksni, uz kuru pusi dodas kodes. Ja sikspārnis nāk virsū kādam no apli veidojošajiem, tas čukstus saka “Aplis”, apgriež sikspārni ar seju uz centru un maigi pagriež un pastumj vienu soli centra virzienā. Izmēģina pirms spēles. Visi pārējie ir klusi.
  6. “Sikspārnis” izseko un pa vienai izķer “kodes”, klausoties to atbildēs.
  7. Spēle ir gala, kad noķertas ir visas kodes.
  8. Ja sikspārnis nevar noķert kodi, vadītājs aicina apli sakļauties ciešāk, pēc brīža vēl ciešāk. Šādi kodes notver arī tie sikspārņi, kuri ar apsēju jūtas nebrīvi.

 

Metodiskās norādes: 3

Sikspārnis var izmantot lokāciju biežāk sik..sik vai sik..sik..sik Atbildei jābūt kode..kode vai kode..kode..kode.

Tādējādi šī spēle ir noderīga, lai attīstītu koncentrēšanās spēju, it īpaši, kad “sikspārnim” ir jānoķer vienlaicīgi vairākas “kodes”.

Spēli var padarīt vēl aizrautīgāku, vienlaikus aplī ievietojot divus “sikspārņus”. Ierosiniet “sikspārņiem” medīt komandā. Es parasti izvēlos vienu garu “sikspārni” un otru īsu, tā, lai viņi nesasistos ar galvām, kad tie uzgrūžas viens otram.

 

 

Adaptēts pēc J. B. Cornell. Sharing Nature: Nature Awareness Activities for All Ages. Nevada City, Crystal Clarity Publishers. 2015. Sagatavoja Jāzeps Logins.

Pievienoja: Kristaps Freijs, epasts – k.freijs@inbox.lv